Öğretmen ve Eğitim Dergisi     

 
Abonelik
Anketler
Editörden
Film Kulübü
Güncel Yazılar
Haberler
İktibas
İletişim
İyi Örnekler
Karikatür
Profesyonel Gelişme
Röportajlar
Tüm Sayılar
Ünlemler
Web Siteleri
Yazar Öğretmenler
Yazarlar
Yazı Gönder
Yorum Yaz
- EDİTÖRDEN

11. Sayı- Editörden

Öğretmenin de Yenisi (mi) Makbuldür? Öğretmenler Günü’nde bir emektar öğretmenle tanıştım. Devlet okullarında 25 yıl görev yaptıktan sonra
   
- Sosyal Ağlarda Bize Katılın
Öncü Eğitimciler Facebook SayfasıÖncü Eğitimciler Twitter SayfasıGoogle Grupları
 11. Sayı- Editörden
(Bu yazı 4838 kez görüntülendi.)
 

Öğretmenin de Yenisi (mi) Makbuldür?

Öğretmenler Günü’nde bir emektar öğretmenle tanıştım. Devlet okullarında 25 yıl görev yaptıktan sonra emekli olmuş, 21 yıldır da özel okullarda çalışıyor. Yaşı 67. “Dinlenmeyi düşünmüyor musunuz?” diye sordum. “Ben böyle dinleniyorum” dedi. Hatta işi daha ileri götürdü. “Hayalim ders anlatırken ruhumu teslim etmek!”

Yine aynı gün hayatının ilk öğretmenler gününü idrak eden bir öğrencim heyecanla beni aradı. Bugün çok mutlu olduğunu, öğrencilerinin kendisini kutlamasından çok mutlu olduğunu ve iyi ki öğretmen olduğunu coşkuyla anlattı.  

Öğretmenliğin “adanmışlık” gerektirdiğini sadece eskiler söylemiyor. Modern dünyada da öğretmenlik mesleği ile “adanmışlık” hep bir arada kullanılıyor. İyi de bir insanı öğretmenlik mesleğine adanmaya motive eden nedir? Diğer mesleklerdeki insanlar da aynı duyguyu yaşarlar mı? Peki adanmışlık, öğretmen olmak için yeter şart mıdır? Daha kritik bir soru ise acaba öğretmenlerin gerçekten yüzde kaçı mesleğine yukarıdaki örneklerdeki kadar adanmış bir ruh hali içindedir?

Bütün dünyada öğretmenlerin önemli bir kısmı mesleği en çok ilk beş yılda terk ediyor. Bu konuda da birçok araştırma yapılmış elbette. Mesleği terk etme gerekçeleri detaylıca araştırılmış. Özetle söylemek gerekirse mesleğe iyi hazırlanmamış, meslek tercihini sağlıklı yapmamış ve daha önemlisi ilk yıllarında yeteri kadar destek alamamış öğretmenler mesleği terk etmeye daha meyilli oluyor.

Bu sayımızda mesleğe yeni başlayan öğretmenleri konu edindik. Uzmanların, deneyimli öğretmenlerin ve göreve yeni başlayan öğretmenlerin duygu ve düşüncelerini sayfalarımızdan size taşımaya çalıştık.

***

Uydurma haberler yapan bir mizah sitesi öğretmenler günü anısına bir dergi kapağı tasarlamış, adını da “Öğretmenler Odası” koymuş. Dergimizden haberleri olduğuna eminim. Kapak tasarımları ve dergi içerikleri de oldukça eğlenceli geldi bize. Biz de bu keyifli kapağı sizinle paylaşmak istedik. Meşakkatli mesaimiz arasında yüzümüzde bir tebessüme vesile olsun.

Yeni öğretim yılınızı ve öğretmenler gününüzü kutlayarak sizi dergimizin sayfalarındaki gerçek dünyaya davet ediyoruz. Umarız ufuk açacak fikirler ulaştırabilmişizdir size.

 

(Bu yazı 4838 kez görüntülendi.) 2015-02-22
 
Sayfaya Yorum Ekle
Adınız  E-posta
Yorumunuz
 
 
   
 
İstanbul - İbrahim Hakan KARATAŞ E-posta: ihkaratas@gmail.com
www.materyal.org.trwww.oncuegitimciler.org.tr www.egitimakademisi.org.tr